دبيرهمايش تجلیل از مقام سربازان دوران دفاع مقدس عنوان كرد: آغاز طرح ثبت خاطرات كهن سربازان دفاع مقدس

دبيرهمايش تجلیل از مقام شامخ سربازان دوران دفاع مقدس از آغاز طرحي براي مستند سازي خاطرات دوران جنگ ، سربازان جنگ تحميلي خبر داد.

به گزارش مركز ارتباطات و روابط عمومي خانه سرباز صلح ايران، قاسم رحيمي، دبيرهمايش تجلیل از مقام شامخ سربازان دوران دفاع مقدس كه صبح امروز در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد گفت: ما در خانه سرباز صلح ايران به عنوان يك نهاد مردمي طرفدار صلح بر اين باوريم كه آنگونه كه بايد و شايد از جانفشاني ها و تلاش هاي بيش از دو ميليون و 600 هزار سربازان وظيفه اي كه در طول 8 سال نبرد نابرابر، همپاي ديگر رزمندگان از آب و خاك وطنمان دفاع كردند؛ قدرداني نكرده ايم و تلاش چنداني نيز نداشته ايم تا خاطرات اين نسل پاك و رشيد را براي نسل هاي آينده كشورمان به يادگار بگذاريم. براي همين از چند سال قبل تلاش كرديم تا با مشاركت ارتش جمهوري اسلامي ايران و به بهانه تجليل از كهن سربازان وطن كه امروز هر كدام در گوشه اي از اين آب و خاك، زندگي جديدي را شروع كرده اند، ياد و خاطره آن روزها را زنده نگاه داريم و در حد توان قدردان رشادت هايشان باشيم.
دبيرهمايش تجلیل از مقام شامخ سربازان دوران دفاع مقدس با اعلام اينكه اين مراسم قبلا در 11 استان ديگر نيز برگزار شده است گفت: از سويي طرحي را براي مستند سازي خاطرات و زندگي نامه تعدادي از سربازان وظيفه دوران دفاع مقدس آغاز كرده ايم تا اين خاطرات و تجربيات براي نسل هاي آينده به ارمغان و يادگار بماند.

 

سربازاني كه از ارکان ارتش هستند

همچنين معاون اجرایی ارتش نيز در اين همايش با بیان اینکه بخش مهمی از وظایف ارتش توسط سربازان عزیز ارتش انجام می‌شود، كه از ارکان تعیین‌کننده ارتش جمهوری اسلامی هستند گفت: امروز مسئولیت سنگین بخش اجرایی ماموریت‌های مختلف ارتش در حوزه‌های زمین، فضا، هوا و دریا بر عهده سربازان وظیفه است.
امیر سرتیپ محمد محمودی، با بیان اینکه در روز‌های پرمخاطره دفاع مقدس، سربازان مقاومت جانانه‌ای از خود نشان دادند که نتیجه آن فتوحات بزرگ در بسیاری از عملیات‌ها بود، گفت: دشمن با خیال فتح ۳ روزه خوزستان جنگ را آغاز کرد، اما با حضور مقتدرانه نیرو‌های زمینی، هوایی و دریایی ارتش و مقاومت مردم، این خیال صدام باطل شد.
معاون اجرایی ارتش خاطرنشان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب، ارتش با کمبود نیرو مواجه بود و به همین خاطر بار‌ها پیش می‌آمد که یک سرباز مسئولیت جانشین گروهان عملیات یا فرماندهی دسته را بر عهده بگیرد.
امیر سرتیپ محمودی در پایان با بیان اینکه امروز سربازی بی‌گمان به مثابه تبلور ارزش‌های گرانبهای یک ملت است، گفت: در سیل اخیر همه دیدند که سرهنگ ارتشی بدن خود را برای سهولت در بلند شدن یک خانم، حائل قرار داد.

 

صلح، امنیت و پیشرفت در سایه توان دفاعی

امیر سرتیپ دوم محمدرضا فولادی، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش نيز در اين همايش به عنوان يكي ديگر از سخنرانان گفت: ارتش از روز نخست آغاز جنگ در میدان نبرد و دفاع از کشور حاضر بوده، مأموریت‌های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشته و اجازه نفوذ را به دشمن نداده است.
رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش ادامه داد: در دوران دفاع مقدس، دو میلیون و ۶۴۰ هزار سرباز حضور داشتند که قریب به ۴۰ هزار نفر از این سربازان به شهادت رسیدند.
سرتیپ دوم فولادی با تأکید بر اهمیت توانمندسازی و اقتدار نیرو‌های مسلح گفت: باید آن‌قدر قدرتمند و توانمند باشیم که دشمن به ما طمع نکند و در سایه توان دفاعی بتوانیم در صلح و امنیت زندگی کنیم و به پیشرفت و تکامل در زمینه‌های مختلف دست یابیم.
گفتني است در اين همايش از ضبط و تدوین کتاب صوتی «پرواز تا بی‌نهایت» که به بیان زندگی‌نامه و خاطرات شهید سرلشکر خلبان عباس بابایی می پردازد و توسط انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تالیف شده، آغاز شده رونمايي شد. كتابي كه قرار است این کتاب صوتی همزمان با 24 مهرماه سالروز تاسیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش رونمایی و منتشر شود. تدوین کتاب صوتی «پرواز تا بی نهایت» توسط جمعی از هنرمندان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و به سرپرستی و گویندگی و تهیه‌کنندگی "نگین خواجه‌نصیر" صورت گرفته است.
همچنين در پایان این مراسم از تمبر اختصاصی با نام "سربازان دفاع مقدس" و همچنین دو جلد کتاب با عنوان "سرباز تکاور" نوشته حسین یاراحمدی و "ستارگان آسمانی" نوشته مهدی فرخ نژاد نیز رونمایی شد.

 

آمار بازدید

امروز123
دیروز354
هفته124
ماه5075
مجموع22569

2
آنلاین

تاریخ و زمان

Monday, 14 October 2019
دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸
دوشنبه, ۱۴ صَفر ۱۴۴۱

اوقات شرعی