قائم مقام خانه سرباز صلح ايران: ما سربازان صلحيم

صلح از آن دسته مفاهیمی است که با وجود قدمتی به اندازه عمر بشر ، در کشور ما در حد سطوح دیپلماتیک و سطوح سیاسی و مدیریتی باقی مانده است . اما معنای این واژه به قدری عمیق است که می توان ریشه اش را در فرهنگ و قوانین انسانی جستجو کرد . مردم ما ولی به خاطر تجربه جنگ و چشیدن طعم تلخ آن در سالهای نه چندان دور ، به خوبی قدر صلح را می دانند .

صلحی که ریشه در فرهنگ و تاریخ ما دارد و ایران را به عنوان کشوری میهمان نواز و انسان دوست و صلح دوست در جهان معرفی کرده است . نه تنها مردم ، که حاکمیت کشورمان نیز بارها بر نگاه و استراتژی صلح جویانه کشورمان تاکید کرده اند و اینکه به هیچ عنوان ایران ، پیش قدم برای جنگ و مخاصمه نیست . صلح اما مفاهیم دیگری هم دارد . از ابعاد اجتماعی و فرهنگی آن تا تاثیر روانی که می تواند در جامعه داشته باشد . شاید اگر مسئولان بیشتر به موضوع صلح و توسعه و رشد فرهنگ ان توجه می کردند، امروز تاب آوری در جامعه ما تا این حد پایین نبود . تا حدی که به کوچکترین بهانه ای با یکدیگر درگیر شویم و ...! تمام این دلایل و هزار و یک دلیل دیگر بهانه ای شده تا جمعی از کهنه سربازان کشورمان گرد هم آیند و نهادی را با هدف توسعه و ترویج فرهنگ صلح و دوستی در جامعه تشکیبل دهند . سازمان مردم نهادی که امروز به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین نهادهای مردمی پایتخت و حتی کشور تبدیل شده است . سازمانی که می تواند در آینده نقش مهمی در تثبیت و ترویج فرهنگ صلح پذیری شهروندان و حتی دولتمردان کشورمان داشته باشد.
سرهنگ امیر فرودگاهی قائم مقام خانه صلح ایران در همین خصوص و با اشاره به دلایل تشکیل این سازمان مردم نهاد ( NGO ) و نحوه شکل گیری آن می گوید : از روز اول هم جرقه تشکیل این تشکل با هدف ایجاد مرکزی برای گردهم آمدن و جمع شدن سربازان هشت سال دفاع مقدس بود . یعنی قشری که بیشترین حضور را در صحنه های جنگ معاصر به عنوان سربازداشته اند.
البته به گفته وی منظور از سربازان ؛ تنها سربازان ارتشی نیست : منظور ما همه سربازانی است که برای این آب و خاک جنگیده اند . گرچه بیشترین انها را سرابازان وظیفه ارتش تشکیل می دادند . چرا که براساس آمار موجود در طول جنگ نابرابر عراق علیه ایران ، بیش از 2 میلیون و هفتصد هزار نفر از سربازان وظیفه ارتشی با متوسط 21 ماه ، در بخش های مختلف جنگ حضور داشته و خدمت کرده اند.
همین آمار کافی است تا به گفته فرودگاهی فکری برای استفاده از این پتانسیل بالقوه عظیم کشور می شد و این همان جرقه ای بود که در فکر موسسین این تشکل زده شد : پس از کمی بررسی دیدیم که این خانواده بزرگ چه پتانسیل عظیمی هستند که تا آن روز نادیده گرفته شده بودند . چون به هر حال گفته می شد سربازی وظیفه هر جوان ایرانی است و هر آنچه انجام داده اید در قالب وظیفه اتان بوده است . درحالیکه بسیاری از سربازان دیروز جنگ ؛ امروز به جایگاه ها و مسئولیت های ویژه ای دست پیدا کرده اند . یکی نماینده مجلس شده ، یکی بازرگان موفقی شده ، یکی پزشک نامداری شده ، یکی وکیل نامداری است و.... این بود که به فکر افتادیم تا تشکلی را تاسیس کنیم که در آن با استفاده از پتانسیل های امروز خود کهنه سربازان دیروز جنگ ؛ به خودشان خدمات رسانی کنیم .
اما مساله بعدی تعیین هدفی بود که باید این تشکل برمبنای آن شکل می گرفت و قوام پیدا می کرد . هدفی که در نهایت با واژه مقدسی به نام "صلح " عجین شد . فرودگاهی در مورد "چرا"یی صلح به عنوان مانیفیست تشکیل خانه صلح ایران می گوید : بعد از بررسی فراوان به یک نقطه مشترک در مورد این خانواده میلیونی رسیدیم . اینکه همه آنها با گوشت واستخوانشان ، جنگ و تبعات خانه مان سوز آن را تجربه کرده بودند و به طبع بیش از هر کسی در این کشور ، قدر صلح و اهمیت آن را می دانستند و درک می کردند . برای همین تصمیم گرفتیم محور فعالیت این سازمان مردم نهاد را "صلح " قرار دهیم.
با این وجود "صلح " از چنان ابعاد وسیعی برخوردار است که نمی توان و نباید آن را محدود به سربازان کرد . چه بسا بسیاری از سلبریتی ها ، چهره های سیاسی و الیت های بزرگی که در جهان به عنوان سفیران صلح خدمت می کنند و بیشتر از آن مردمی که به عشق خاتمه جنگ در جهان به جرگه مروجین صلح پیوسته اند . با همین استدلال ، موسسان خانه صلح ایران نیز به فکر استفاده از پتانسیل کلیه علاقمندان به "صلح " و دوستی در ایران برای ترویج این فرهنگ و واژه مقدس بیافتاند . بدین ترتیب خانه صلح ایران تصمیم گرفت تا علاوه بر کهنه سربازان کشور ، از تمامی هموطنان ایرانی نیز دعوت به پیوستن به جمع حامیان صلح کند . قائم مقام خانه صلح ایران در خصوص نحوه فعالیت بخش مردمی و داوطلبانه این تشکل می گوید : دیدیم که خیلی ها ممکن است که سرباز نبوده باشند ولی دوستدار صلح باشند . برای همین درکنار بخش کهنه سربازان ، بخشی را هم به جذب و فعالیت داوطلبان فعالیت در عرصه های صلح اختصاص دادیم و نامش را صلح گستران گذاشتیم.
و اینگونه بود که هسته مرکزی بزرگترین سازمان مردم نهاد –NGO - پایتخت شکل گرفت . تشکلی که هم اینک و در طول 6 ماهی که از آغاز عضوگیری اش می گذرد بیش از 20 هزار عضو دارد که حدود 30 درصد آنها را صلح گستران تشکیل می دهند گرچه به گفته فرودگاهی قابلیت آن را دارد که تعداد اعضایش به بیش از 2 تا 3 میلیون نفرهم برسد.
اما این سازمان مردم نهاد چگونه می خواهد درجهت مهمترین هدف خود که همان تلاش برای ایجاد صلح و دوستی بین انسان هاست گام بردارد؟ سوالی که قائم مقام خانه صلح ایران در پاسخ به آن می گوید : یکی از اصلی ترین برنامه های ما حرکت در مسیر کارآفرینی است . چرا که وقتیکه شخص امنیت شغلی داشته باشد ، صلح هم بهتر در خانواده ها و پس از آن درجامعه نهادینه می شود . دومین گامی که ما برداشته ایم ترویج فرهنگ صلح از طریق سرگرمی هاست . مثلا در حال ساخت چند فیلم و مسابقه جذاب هستیم تا کم کم مردم را بیشتر و بهتر با واژه صلح آشنا کند.
اینها ولی تنها برنامه های خانه صلح برای ترویج فرهنگ صلح و دوستی نیست . فرودگاهی در خصوص دیگر برنامه های این مجموعه می گوید : از برنامه های دیگری که مد نظر این مجموعه است بحث گردشگری برای صلح و موضوع صلح و سلامت را می توان نام برد که در آنها تلاش می کنیم با بهره مندی از ظرفیت های خود اعضا یعنی کهنه سربازان کشورمان تورهای گردشگری صلح و همچنین اکیپ های سلامت و صلح را تشکیل دهیم و از طریق همین هم افزایی ها ، به ترویج فرهنگ صلح و دوستی بپردازیم.
کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان این مرز و بوم نیز یکی از اصلی ترین جامعه های هدف خانه صلح ایران هستند . قائم مقام این سازمان مردم نهاد در خصوص برنامه هایی که این مجموعه برای ترویج و آشنایی نسل آینده کشورمان با "صلح " و دوستی دارد می گوید :اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است . مثلا قرار است امسال و در روز 31 شهریور یعنی روز جهانی صلح زنگ صلح در مدارس کشور نواخته شود . ضمن آنکه برای دانش آموزان دوره اول ابتدایی و دوم متوسطه نیز کارتهایی را با نام صلح یاران و صلح بان ها تدارک دیده ایم تا از همین سن و سال خود را سفیر صلح کشورمان بدانند.
به گفته وی همچنین ، این سازمان مردم نهاد برنامه های جامعی نیز برای آموزش عملی صلح به کودکان و نوجوانان و دانش آموزان دارد که براساس آن نسل آینده کشورمان می توانند در مراکزی چون باغ کتاب یا فرهنگسراها و در چارچوب برنامه شهردوستدارکودک مورد نظر شهرداری و شورای شهر تهران ، آموزش هایی را در این راستا ببیند تا نسل آینده ایران ، دوستی و صلح را بیشتر و بهتر در جامعه و خانواده و کشورش احساس کند و زندگی بهتری را تجربه نماید.
سازمان مردم نهاد خانه صلح ایران ویژگی دیگری هم دارد که امروز شاید درصد کمی از سازمان های مردم نهاد از آن برخوردار باشند و آن ، تلاش برای حضور در عرصه های بین المللی در جهت برقراری صلح جهانی است . این نهاد ، در همین راستا علاوه بر ثبت برند خانه صلح ایران درسوئیس ، در تلاش است تا در آینده ای نزدیک اولین دفتر بین المللی خود را در اتریش افتتاح کند و بعد از آن دفاتر مشابهی را در دیگر کشورهای جهان دایر نماید دفاتری که همگی با استفاده از کهنه سربازان ایرانی مستقر در این کشورها دایر و اداره خواهند شد و بازوی خانه صلح سبز ایران در عرصه جهانی خواهند بود . همچنین بزودی در تدارک اجرای همایش اکوصلح است
اینهمه پتانسیل و توانایی و قابلیت باعث شده تا امروز کهنه سربازان میهن و هموطنان علاقمند به صلح و دوستی به چنان تجربیات گران بهایی دست پیدا کنند که داعیه کمک به دولتمردان و مسئولان ارشد کشور برای برقرار صلح را داشته باشند .فرودگاهی در این خصوص نیز می گوید: در حال حاضر تلاش ما این است تا دغدغه های خانه صلح ایران را درهمایش ها و جلساتی که با مسئولان داریم به گوش آنها برسانیم . اما علاوه براینها آماده ایم تا تجربیاتمان را در خصوص صلح و دوستی در اختیار دولتمردان هم قرار دهیم که بی شک در شرایط حساس کنونی که هر آیینه بوی جنگ و باروت و خون به مشام می رسد و منطقه ، آماده انفجاروآغازیک جنگ است ، می تواند برای کشور بسیار راهگشا باشد . البته تمام اینها منوط به آن است که خود مسئولان فعل خواستن در این زمینه را صرف کنند و آماده انتقال این تجربیات و استفاده از آنها باشند.
و کوتاه سخن آنکه به اعتقاد خانه صلحی‌ها ، صلح و دوستی را باید از خانواده ها و روستاها و اقوام و شهرها اغاز کرد و کم کم در ابعادی ملی ، به کل کشورتسری داد . هدفی مقدس اما دشوار که مردان و زنان این سازمان مردم نهاد صرف فعل خواستن آن را آغاز کرده اند و در این راه مصمم هستند.

آمار بازدید

امروز121
دیروز354
هفته122
ماه5073
مجموع22567

2
آنلاین

تاریخ و زمان

Monday, 14 October 2019
دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸
دوشنبه, ۱۴ صَفر ۱۴۴۱

اوقات شرعی