مصاحبه با دکتر حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور مکزیک

دکتر حسینی عضو هیات امنای خانه سرباز صلح ایران و سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور مکزیک
وقتی ما صحبت از صلح و امنیت می کنیم، باید دریک فرآیند و یک چارچوب کلی به آن نگاه کنیم. یک قسمتی از فرآیند امنیت و صلح شامل نیروی نظامی مقتدر، توان بازدارندگی بالا، هوشمندی و اشراف اطلاعاتی می باشد.

اما بخش دیگر این فرآیند آموزش به روز و درست، بخش دیگر آن فراهم کردن رفاه بهتر، بخشی دیگر فراهم کردن فرصت های بهتر برای انسان هایی که به رقابت علاقه دارند، می باشد. باید سوال کرد: چرا مسابقات ورزشی شکل گرفته و همچنان هم با حرارت دنبال می شود؟
زیرا بخشی از نیاز بشر که همان رقابت می باشد را تضمین می کند و رقابت در جهت مثبت بخشی از زندگی بشر است. در مسیر پیشرفت اما اگر این رقابت ها در مسیر درست هدایت نشود در مسیر تخریب قرار می گیرد و در آن مسیر به همه چیز آسیب می زند همه چیز را نابود می کند. رقابت ها باید در مسیر کسب فضائل، در میسر کسب علم، در مسیرابتکارات بشر قرار گیرد و فراهم کردن وسایل بهتر برای زندگی شکل بگیرد. این رقابت، رقابت سالمی است. برای این منظور باید زمینه های آموزشی و بسترهای آموزشی را تقویت کرد تا تفکر و فرهنگ نوع دوستی و بنیان های اجتماعی تقویت گردد. بنابراین بحث آموزش و تربیت در این حوزه بسیار مهم است.
باید علاوه بر ایجاد زیرساخت های لازم برای کاهش فقر فرهنگی و کاهش فقر اقتصادی افراد جامعه تلاش کرد. یک رابطه مهم بین فقر و خشونت وجود دارد. شما اگر این را بخواهید روی نمودار ببرید هر چقدر میزان فقر دریک جامعه بالاتر باشد میزان خشونت نیز بالاتر خواهد رفت. یک رابطه مستقیم وجود دارد. هر چقدر شما شرایط رفاه را در سطح جامعه بیشتر توسعه دهید تا یک سطحی، افراد آرام تر می شوند و رفتارهای خشونت طلبانه در آنها کمترمی شود و این یک مکانیزمی هست که خوب پاسخ داده است.
زمانی جامعه به ثبات میرسد که این اتفاقات در آن بیفتد. یعنی بحث افزایش رقابت، بحث قدرت گرفتن طبقه متوسط، بحث برابری فرصت ها، بحث آموزش سالم، بحث آموزشی که انسان ها را با هم آشتی دهد و با خدا آشتی دهد. صلح از طریق ابزار صلح آمیز مسئله مهمی است و اگر با این ابزار افراد را به زندگی و اجتماع شان علاقه مند کنیم آنها احساس مسئولیت می کنند و این اتفاق باعث می گردد شما کمتر افراد را در محیط های افراط گرایانه ببینید.

آمار بازدید

امروز139
دیروز354
هفته140
ماه5091
مجموع22585

2
آنلاین

تاریخ و زمان

Monday, 14 October 2019
دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸
دوشنبه, ۱۴ صَفر ۱۴۴۱

اوقات شرعی