سامانه پیامک     سامانه ایمیل      ورود به صلح کارت

  اخبار و رویدادها

  مدیرعامل خانه سرباز صلح ایران در گفت ‌و گو با ندای تجن:راه اندازی مدرسه صلح در تهران

  مدیرعامل خانه سرباز صلح ایران در گفت ‌و گو با ندای تجن:راه اندازی مدرسه صلح در تهران/ایجاد منشور تربیتی صلح در خانه سرباز ایران/هر کسی می‌تواند سرباز صلح باشد

  مدیرعامل خانه سرباز صلح ایران در گفت ‌و گو با ندای تجن:راه اندازی مدرسه صلح در تهران/ایجاد منشور تربیتی صلح در خانه سرباز ایران/هر کسی می‌تواند سرباز صلح باشد
  همان طور که جنگ به سرباز نیاز دارد، صلح هم به سرباز نیاز دارد ؛ باید بدانیم که سرباز صلح، فرد خاصی نیست، او می تواند در نقش معلمی که به دانش آموزان آموزش صلح می‌دهد یا یک پزشک یا کارآفرین یا هر فرد دیگری باشد.
  نداکلائی:در یکی از روزهای بهار که خورشید گرمای وجودش را بر سرزمین گسترده است، مهمان دفتر خانه سرباز صلح ایران در مازندران می‌شویم؛ دفتری که در بهمن ماه سال گذشته با هدف پیاده‌سازی اهداف خانه سرباز صلح ایران راه اندازی شده است.
  دقایقی منتظر می‌مانیم تا شرایط برای گفت ‌و گو با مدیرعامل خانه سرباز صلح ایران فراهم شود و در ادامه با سرهنگ قاسم رحیمی، مدیرعامل این سازمان به گفت‌و گو می‌نشینیم که در متن زیر می‌خوانید.
  ایده تشکیل خانه سرباز صلح ایران از چه زمانی شکل گرفت؟
  ایده تشکیل خانه سرباز صلح ایران برای نخستین بار زمانی مطرح شد که چند سال قبل معاونت احتیاط ارتش برای انجام کارهای فنی کمک خواستند و برای انجام کار به آن جا رفتم؛ این معاونت سربازانی را که در زمان دفاع مقدس شرکت داشتند تحت پوشش دارد، در واقع ارتش در زمان آغاز جنگ سربازان احتیاط را که برخی از آنان مشغول تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور بودند احضار کرد که تقریبا ۸۴ هزار و ۲۷۳ نفر از زمان فراخوان ارتش در روز ۲۸ شهریور تا ۱۵ مهر خود را به ارتش معرفی کردند تا از خاک کشور دفاع کنند.
  می توان گفت ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار نفر از هموطنان عزیزمان در کسوت سربازی در معیت ارتش جمهوری اسلامی در طول مدت ۸ سال دفاع مقدس به جبهه ها و مناطق عملیاتی اعزام شدند که متوسط حضور در جبهه آنان ۲۰ ماه و ۱۵ روز عنوان شده است؛ این قشر از سربازان بدون هیچ چشمداشتی به جبهه ها آمدند و بعد از جنگ سر کار خود بازگشتند و بدنبال سهم خواهی هم نبودند.
  این سازمان با محوریت سربازان دوران دفاع مقدس تشکیل شد که با دو رویکرد به کار خود ادامه می دهد:
  ۱- تجلیل و تکریم از سربازان دوران دفاع مقدس: به همین منظور طی سالهای اخیر چندین همایش تجلیل از این عزیزان در چندین استان کشور برگزار کردیم و این فعالیت ها همچنان ادامه دارد.
  ۲- ترویج و توسعه فرهنگ صلح و دوستی
  مستحضرید همه کشورهایی که در گذشته درگیر جنگ شدند سازمان مردم نهادی با عنوان کهنه سرباز صلح دارند این سازمان‌ها سالی دوبار مجمع برگزار می‌کنند و ایده آنان این است که (ما با هر نوع جنگی مخالفیم) آنان در سازمان ملل متحد کرسی دارند و فدراسیون جهانی کهنه سرباز صلح را تشکیل دادند، اما هیچ سازمان مردم نهادی از ایران در فدراسیون جهانی عضو نیست. در همین راستا سازمانی با نام «خانه سرباز صلح ایران» را با موضوع فعالیت عمومی بین الملل در وزارت کشور به ثبت رساندیم.
  برای ترویج صلح در کشور چه باید کرد؟
  قطعا اولین اتفاق حضور در سازمانها و نهادهای بین المللی مانند فدراسیون جهانی کهنه سرباز صلح است تا از این طریق پیام صلح و دوستی ملت ایران را به جهانیان اعلام کنیم و به آنها بگوییم که نه تنها در جنگ هشت ساله ما آغازگر جنگ نبودیم بلکه در دویست سال گذشته کشور ایران آغازگر هیچ جنگ و تعارضی نبوده است و در طول تاریخ همواره از مردم ما به عنوان ملتی متمدن و صاحب فرهنگ یاد شده است.
  ما عقیده داریم که صلح با اقتصاد رابطه مستقیم دارد، در حدیث هم آمده است که پیامبر اسلام(ص) می‌گوید: «اگر فقر از دری وارد شود، ایمان از در دیگری خارج می‌شود»؛ در جامعه هم ارتباط میان فقر و خشونت را می‌بینیم که هر کجا فقر بیشتر است، خشونت هم بیشتر است. گاندی بزرگ می فرمایند: بدترین نوع خشونت فقر است. به همین منظورخانه سرباز صلح ایران با تشکیل «باشگاه صلح»، در حال راه اندازی شبکه‌ای متشکل از افراد دارای روحیه صلح طلبی است و تاکنون سعی کردیم این افراد را از گروه های مختلف جذب کنیم.
  به خاطر دارم، زمانی که در یونسکو به مناسبت روز جهانی صلح سخنرانی کردم، گفتم همان طور که جنگ به سرباز نیاز دارد، صلح هم به سرباز نیاز دارد و این موضوع مورد استقبال ناظران قرار گرفت؛ باید بدانیم که سرباز صلح، فرد خاصی نیست، او می تواند در نقش معلمی که به دانش آموزان آموزش صلح می‌دهد یا یک پزشک یا کارآفرین یا هر فرد دیگری باشد.
  زیرساخت‌هایی که برای ترویج صلح آماده کردید، چیست؟
  ما در ابتدای کار گفتیم که هیچ زیرساختی نداریم و فقط می خواهیم از صلح صحبت کنیم پرچم صلح را بالا بگیریم، درواقع کمترین دغدغه ما در کشور این است که از صلح حرف بزنیم و به گفته ارسطو که: آن چیز که تکرار می شود تاثیر می گذارد صلح کارت را رونمایی کردیم و اعتقاد داریم گفتن از صلح، صلح ساز است،
  درواقع همان حس خوب که با دیدن صلح کارت در ذهن اعضای ما به وجود می‌آید اگر یک دهم درصد از خشونت جامعه کم کند باز هم برای ما ارزشمند است؛ در ادامه با کمک پژوهشگران و صاحب نظران، منشور تربیتی صلح را تهیه کردیم که در اختیار مدارس علاقمند قرار می‌دهیم.
  پروژه روان سنجی را با همکاری روان شناسان شروع کردیم تا با همکاری آموزش و پرورش برای گروه‌های خاص به اجرا درآوریم؛ مدرسه‌ای را با عنوان «مدرسه صلح» در روز ۳۰ شهریور ماه سال جاری در تهران افتتاح می‌کنیم.
  سایر استان‌ها که علاقمند به راه‌اندازی مدرسه صلح هستند، می توانند اعلام کنند تا به آن‌ها کمک کنیم.
  خانه سرباز صلح ایران چه خدماتی ارائه می دهد؟
  خدمات خانه سرباز صلح ایران به دو بخش عمومی و ویژه ایثارگران تقسیم می شود که براساس تفاهم نامه‌هایی که با مراکز رفاهی، تفریحی، فروشگاه ها و… می بندیم به اعضا خدمات می دهیم.
  به عنوان نمونه با فروشگاه‌های افق کوروش در کشور، برخی رسانه‌ها و مراکز تفریحی تفاهم نامه داریم که براساس آن اعضا از تخفیف خرید و دریافت خدمات برخوردار می شوند، به تازگی فعالیت در بورس را آغاز کردیم که اعضا با دریافت کدبورسی از شرکت طرف قرارداد با ما (کارگزاری توسعه فردا) می توانند از مزایای آموزشی، تسهیلاتی و تخفیف ۲۵ درصدی کارمزد معاملات بورس برخوردار شوند.
  در بخش کارآفرینی به دو صورت از طریق شبکه بانکداری اجتماعی بانک رسالت و دفاتر نمایندگی خانه سرباز صلح ایران در استان‌ها و همین طور از طریق تفاهم‌نامه‌هایی که با مراکز و شرکت‌های نیاز به همکار امضا می‌کنیم، سعی در اشتغال زایی اعضا داریم.
  در بخش کسب‌و کارهای نو یا استارتاپی با سرمایه‌گذاری مستقیم یا جذب حمایت از سایر سرمایه‌گذارها فعالیت داریم، به تازگی در یک پروژه استارتاپی با سرمایه گذاری ۷ میلیاردی مشارکت نمودیم که خانه سرباز صلح ایران تامین حدود ۷۰۰ میلیون تومان از منابع مورد نیاز پروژه را بر عهده گرفت.
  حرف پایانی:
  ما عقیده داریم که در خون مردم ما صلح وجود دارد همان طور که می بینید در زمانی که مشکلاتی مانند شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور اتفاق می افتد همه بسیج می‌شوند و خالصانه در راه کمک به یکدیگر تلاش می‌کنند؛ ارتش ما را می‌بینید که بوی جنگ از آن نمی‌آید، هر گاه سیل یا حادثه‌ای رخ دهد نیروهای آن برای کمک در خیابان هستند چون مردم، ارتش را ساختند و سازمان ما
  مردمی ترین نهاد است و در واقع شایسته‌ایم که از صلح حرف بزنیم.

  درباره ما

  خانه سرباز صلح ایران، یک سازمان مردم نهاد است که با محوریت سربازان دوران دفاع مقدس تشکیل و هویت بخشیدن به نقش سربازان مدافع ایران اسلامی، تقویت اتحاد و انسجام اقوام ایرانی و ادیان الهی در سطح کشور و مقابله با ایران هراسی، فراهم نمودن کمک به مجروحان جنگی و بازماندگان محترمشان، آموزش همگانی برای صلح، تلاش جهت بهبود شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت و بیمه، پیگیری مطالبات معطل مانده این عزیزان و ترویج فرهنگ صلح و دوستی را از رسالتهای خود میداند.

   

       

  ارتباط با خانه سرباز صلح ایران

  مدیرعامل : قاسم رحیمی
  ایمیل : ceo@sarbazsolh.ir

  دبیرخانه 88430557 (9821)+
  ایمیل : info@sarbazsolh.ir

  نشانی : تهران، تقاطع مطهری و شریعتی، خ شهدای ناجا، نبش فرهنگ شمالی، پلاک۲۲، طبقه اول
  نقشه   

  © سال 98 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد sarbazsolh محفوظ می باشد . | توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT