سامانه پیامک     سامانه ایمیل      ورود به صلح کارت

  یونسکو

   تاریخچه یونسکو

  در اول نوامبر سال 1945 بعد پایان جنگ جهانی دوم کنفرانسی به نام یونسکو تشکیل شد که در راستای همبستگی فکری و اخلاقی بشریت بود و هدف آن جلوگیری از جنگ و تامین امنیت و صلح جهانی میان مردم در سراسر دنیا بود .
  در تاریخ 19 نوامبر 1945 ، 37 تن از نمایندگان کشورها اساسنامه را امضا کردند و این آغازی شد برای شروع فعالیت سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی ملل متحد یا همان یونسکو. هدف این سازمان پیشبرد صلح و رفاه همگانی در جهان از طریق همکاری ملتها بود.
  این سازمان در ایران با نام کمسیون ملی یونسکو در سال 1327 تشکیل شد .
  این سازمان در زمینه های آموزش ، علوم طبیعی ،علوم اجتماعی و انسانی ،فرهنگ ، ارتباطات و اطلاعات فعالیت می کند.
  از زمان تاسیس این سازمان تاکنون بسیاری از کشورها به این سازمان پیوسته اند و برخی از کشورها نیز این سازمان را ترک کردند و برخی از کشور ها مانند ایالت متحده بعد از ترک سازمان دوباره به این سازمان پیوستند. با توجه به این تحولات در حال حاضر 190 کشور عضو یونسکو هستند تا بتوانند صلح را میان ملت ها برقرار کنند و کمتر کودک و خانواده ای در اثر جنگ آواره شوند.
  یونسکو
   

  دو مورد از اهداف اصلی یونسکو

  1-توسعه که ورای تقاضای ساده پیشرفت مادی باید به طیف گسترده‌ای از خواست‌های انسان پاسخ گوید بدون آن‎که میراث نسل‌های آینده را به خطر افکند.
  2- برقراری فرهنگ صلح بر اساس آموزش مسئولیت شهروندی و مشارکت کامل در فرایند‌های دموکراتیک.
  یکی از کارهای یونسکو، حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان است که تاکنون 161 کشور میراث گرانبهای خود را در این سازمان به ثبت رسانده اند.
   
  مکان هایی که می توانید در یونسکو ثبت کنید در چند دسته اصلی قرار می گیرند:
  1-میراث فرهنگی یونسکو شامل میراثی می شود که نشان دهنده ی سبک زندگی ، آداب و رسوم و فرهنگ انسانها است در این دسته مواردی مورد توجه است که به تاریخ پیوسته اند.
  2-میراث طبیعی یونسکو شامل چشم اندازها و پدیده طبیعی خاص یا مربوط به دوران خاصی از تکامل زمین یا جانداران می شود که در این حوزه نیز زیستگاه های جانداران در حال انقراض جایگاه ویژه ای دارند.
  3-میراث طبیعی و فرهنگی مواردی را شامل می شود که حداقل یکی از معیار های دو دسته قبل راداشته باشد.
  علاوه بر این دسته های اصلی چند دسته دیگر نیز وجود دارد که شامل میراث در معرض خطر یونسکو و لیست های فرامرزی یونسکو است. منظور از میراث فرامرزی میراثی هستند که نمی توانیم آنها را به یک کشور خاص نسبت دهیم و متعلق به چند کشور هستند.
  تا کنون 1121 میراث جهانی از 161 کشور در یونسکو ثبت شده است.
  ایران به عنوان کشوری که دارای تمدن و فرهنگی غنی است آثار مختلفی در یونسکو ثبت کرده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
  1-در زمینه فرهنگی تاکنون نام 35 نفر از مشاهیر ایران در یونسکو ثبت شده است که اولین نفر آن ابن سینا بود از دیگر مشاهیر می توان از حافظ ، سعدی، نیما یوشیج و ... نام برد .
  2-در زمینه طبیعی نیز ایران توانسته 23 اثر فرهنگی و طبیعی مانند تخت جمشید و کویر لوت و ... نام برد.
  3-در زمینه معنوی اولین اثر مربوط به مراکش بود که در سال 1997 به ثبت رسید .در این زمینه نیز ایران آثار معنوی خود همچون نوروز و نقالی و... را در این سازمان به ثبت رسانده است.

  درباره ما

  خانه سرباز صلح ایران، یک سازمان مردم نهاد است که با محوریت سربازان دوران دفاع مقدس تشکیل و هویت بخشیدن به نقش سربازان مدافع ایران اسلامی، تقویت اتحاد و انسجام اقوام ایرانی و ادیان الهی در سطح کشور و مقابله با ایران هراسی، فراهم نمودن کمک به مجروحان جنگی و بازماندگان محترمشان، آموزش همگانی برای صلح، تلاش جهت بهبود شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت و بیمه، پیگیری مطالبات معطل مانده این عزیزان و ترویج فرهنگ صلح و دوستی را از رسالتهای خود میداند.

   

       

  ارتباط با خانه سرباز صلح ایران

  مدیرعامل : قاسم رحیمی
  ایمیل : ceo@sarbazsolh.ir

  دبیرخانه 88430557 (9821)+
  ایمیل : info@sarbazsolh.ir

  نشانی : تهران، تقاطع مطهری و شریعتی، خ شهدای ناجا، نبش فرهنگ شمالی، پلاک۲۲، طبقه اول
  نقشه   

  © سال 98 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد sarbazsolh محفوظ می باشد . | توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT