سامانه پیامک     سامانه ایمیل      ورود به صلح کارت

  مبادی صلح

  صلح همیشه از بالاترین ارزش های بشریت بوده است. مبادی صلح :

  "صلح به هر قیمتی."

  "منفی ترین صلح بهتر از عادلانه ترین جنگ است."

  "صلح مهمتر از همه عدالت است."

  "منصفانه ترین صلح را به عادلانه ترین جنگی که تاکنون بوده است ترجیح می دهم. جنگ. "

  " هرگز جنگ خوبی یا صلح بد صورت نگرفته است. "

  با این حال ، ما کمی در مورد صلح توافق داریم. شاید محبوب ترین دیدگاه به عنوان عدم وجود اختلاف نظر ، خشونت یا جنگ باشد ، معنایی که در عهد جدید وجود دارد و احتمالاً معنای اصلی کلمه یونانی برای صلح ، ایرنه است.

  صلح نیز به عنوان سازگاری یا هماهنگی و آرامش دیده می شود. به خصوص در شرق به عنوان آرامش خاطر یا آرامش قلمداد می شود. این تعریف به عنوان دولت قانون یا دولت مدنی ، دولت عدالت یا خوبی ، تعادل قدرت ها تعریف شده است.

  چنین معانی صلح در سطوح مختلف عمل می کند و مبادی صلح با هم متفاوت اند. صلح ممکن است یا مخالف تضاد خصمانه ، خشونت یا جنگ باشد. این ممکن است به یک وضعیت داخلی یا روابط خارجی اشاره داشته باشد. یا ممکن است در مفهوم محدود ، با اشاره به روابط خاص در یک موقعیت خاص (مانند پیمان صلح) یا به طور کلی ، یک جامعه را تحت پوشش قرار دهد (مانند یک صلح جهانی). صلح ممکن است یک دوگانگی باشد (وجود دارد یا وجود ندارد) یا مداوم ، منفعل یا فعال ، تجربی یا انتزاعی ، توصیفی یا هنجاری ، یا مثبت یا منفی باشد.

  آموزش مبادی صلح شامل مفاهیم کلیدی آموزش و صلح است. در حالی که می توان تعلیم و تربیت را به عنوان یک فرآیند انتقال نهادی منظم از دانش و مهارت ها و همچنین ارزش ها و هنجارهای اساسی که در یک جامعه خاص پذیرفته شده اند تعریف کرد ، مفهوم صلح به وضوح کمتر تعریف می شود. بسیاری از نویسندگان تمایز مهمی بین صلح مثبت و منفی قائل هستند. صلح منفی به عنوان فقدان خشونت جسمی در مقیاس بزرگ - فقدان شرط جنگ تعریف می شود. صلح مثبت مستلزم توسعه جامعه ای است که در آن ، به جز فقدان خشونت مستقیم ، خشونت ساختاری یا بی عدالتی اجتماعی وجود ندارد. بر این اساس ، آموزش صلح می تواند به عنوان یک حوزه بین رشته ای از آموزش تعریف شود که هدف آن آموزش نهادی و غیرقانونی در مورد صلح است.

  هدف از آموزش صلح ، کمک به دانش آموزان برای دستیابی به مهارت هایی برای حل مناقشه غیر خشونت آمیز و تقویت این مهارت ها برای اقدام فعال و مسئولانه در جامعه برای ارتقاء ارزش های صلح است. بنابراین ، بر خلاف مفهوم حل و فصل مناقشه ، که می تواند به عنوان یک سرکوبگرانه تلقی شود - تلاش برای حل و فصل یک درگیری پس از آنکه قبلاً رخ داده است - آموزش صلح یک رویکرد پیشگیرانه تر دارد. هدف آن پیشگیری از بروز درگیری و یا بهتر آموزش افراد و جامعه برای وجود صلح آمیز بر اساس خشونت ، تحمل ، برابری ، احترام به اختلافات و عدالت اجتماعی است.

  توسعه آموزش صلح و اصول اساسی آن

  درک مفهوم صلح در طول تاریخ تغییر کرده است ، و از همین آغاز نقش و اهمیت آن در سیستم آموزشی از همان آغاز جامعه پذیری نهادینه شده کودکان است. با این حال ، هنگام بحث درباره تکامل آموزش صلح ، چند نکته مهم در تاریخ وجود داشته که اهداف و اقدامات آن را تعریف کرده اند. پایان جنگ جهانی اول (1914-1914) حمایت قدرتمندی از لزوم همکاری و تفاهم بین المللی به وجود آورد و به القاء تمایل به گنجاندن این ایده ها در سیستمهای آموزشی کمک کرد. اتحادیه ملل و شماری از سازمان های غیردولتی با هم بر روی این ایده ها کار کردند ، خصوصاً از طریق انستیتوی بین المللی همکاری های فکری ، سازمانی که سلف سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) بود.

  یک چارچوب نظری سه سطح برای تعریف صلح:

  • صلح فردی ، در درون انسان.
  • صلح اجتماعی ، روابط بین مردم و گروه های اجتماعی.
  • صلح سیاسی ، ارزشهای اخلاقی ، زیرساخت های سیاسی و پاسخگویی بازیگران و نهادهای مسئول صلح و امنیت.

   

  در هر سطح ، یک بعد روانشناختی وجود دارد. فرد تعریف خود را از صلح ایجاد و زندگی می کند. روابط اجتماعی از طریق آموزش ، پیشگیری و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات ، شرایط اساسی برای صلح را ایجاد می کند. چارچوب سیاسی ارزش های اساسی و قانونی ، زیرساخت های لازم را فراهم می کند. ضمانت و پیشرفت صلح از سه مرحله می گذرد:

  • آموزش صلح از طریق آموزش و توسعه شخصی. این یک هدف توسعه پایدار است
  • پیشگیری از درگیری اکنون اولویت سازمان ملل است. اشکال مورد استفاده و اثربخشی آن در سال های آینده پدیدار خواهد شد.
  • برای غلبه بر تضاد و انحطاط خشونت آمیز آن ، خلع سلاح درگیری ها و اطمینان از مدیریت صلح آمیز آنها ضروری است.

   


  درباره ما

  خانه سرباز صلح ایران، یک سازمان مردم نهاد است که با محوریت سربازان دوران دفاع مقدس تشکیل و هویت بخشیدن به نقش سربازان مدافع ایران اسلامی، تقویت اتحاد و انسجام اقوام ایرانی و ادیان الهی در سطح کشور و مقابله با ایران هراسی، فراهم نمودن کمک به مجروحان جنگی و بازماندگان محترمشان، آموزش همگانی برای صلح، تلاش جهت بهبود شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت و بیمه، پیگیری مطالبات معطل مانده این عزیزان و ترویج فرهنگ صلح و دوستی را از رسالتهای خود میداند.

   

       

  ارتباط با خانه سرباز صلح ایران

  مدیرعامل : قاسم رحیمی
  ایمیل : ceo@sarbazsolh.ir

  دبیرخانه 88430557 (9821)+
  ایمیل : info@sarbazsolh.ir

  نشانی : تهران، تقاطع مطهری و شریعتی، خ شهدای ناجا، نبش فرهنگ شمالی، پلاک۲۲، طبقه اول
  نقشه   

  © سال 98 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد sarbazsolh محفوظ می باشد . | توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT