جمعه 30 ارديبهشت 1401 | Friday, 20 May 2022
0
شنبه 11 ارديبهشت 1400-9:42
۲۱:۲۸

اهمیت صلح و خشونت زدایی نزد ایرانیان

با کمی تامل و اندیشه در این تاریخ کهن متوجه می شویم که هرگاه سرباز ایرانی ضمن حفظ امنیت و آسایش مردمان سرزمینش توانسته است در راستای اندیشه صلح گستر و مهر پرور ایرانی منبعی برای اتکای سایرین به منظور حفظ صلح وامنیت خود گردد، آنجا اقتدار و شکوه ایرانی در جهان برجسته گردیده است ...
اهمیت صلح و خشونت زدایی نزد ایرانیان

تاریخ کهن و درخشان ایران عزیز سرشار است از درس های آموزنده و نکات قابل تامل که بعضاً از زاویه نگاه بسیاری از ایرانیان پنهان مانده است. تاریخ به ما می گوید که ایرانیان جزء اولین مردمانی بوده اند که ساختار سیاسی و نظامی قابل اتکایی را پدید آوردند و در بستر محیط امنی که برای خود پدید آوردند به توسعه تمدن ودانش پرداختند. در برهه هایی از تاریخ  نه تنها امنیت خود بلکه امنیت جوامع پیرامونی خود را نیز فراهم می کردند و بخش های گسترده ای از جهان آن روز در پرتو توانایی و اقتدار ایرانی و در سایه امنیت و صلح به توسعه تمدن بشری می پرداختند. اگرچه ایران عزیز هم مثل همه کشورها و جوامع دیگر از گزند دشمنان و بد اندیشان در امان نبوده است، ولی دو عنصر مهم همیشه به ایران و ایرانیان قدرت داده است:

عنصر اول توانایی بی نظیر آنان در ایجاد تشکلات نظام مند نیروی انسانی جهت حفظ حدود و ثقور و تامین سرحدات خود به منظور تامین امنیت جامعه ایرانی و سایر جوامع همپیمان بوده است.

 عنصر دوم توانایی نفوذ آنان بر اقوام و ملل پیرامونی خود با تقویت روابط خود با همسایگان و اقوام متمدن آن روزگار و محور قرار دادن گفتمان صلح و دوستی به جای خشونت و جنگ بوده است. در این رابطه شاهدیم حتی در زمان هایی که ایرانیان قدرت مطرح دنیای آن روزگار شناخته می شدند، ضمن برخورداری از ارتشی قدرتمند و سربازانی جنگجو اما هیچ گاه به دنبال تهدید و ارعاب اقوام وملت های ضعیف تر از خود نبوده اند. هیچ گاه به دنبال تحمیل فرهنگ  و رسوم خود بر جوامع دیگر نبودند و هیچ گاه به دنبال تحمیل اعتقادات و ارزش های خود بر سایر ملل نبوددند. نه تنها از این امر پرهیز کردند بلکه اعتقادات، ارزش ها و اندیشه های سایر اقوام و ادیان را نیز محترم شمردند.

با کمی تامل و اندیشه در این تاریخ کهن متوجه می شویم که هرگاه سرباز ایرانی ضمن حفظ امنیت و آسایش مردمان سرزمینش توانسته است در راستای اندیشه صلح گستر و مهر پرور ایرانی منبعی برای اتکای سایرین به منظور حفظ صلح وامنیت خود گردد، آنجا اقتدار و شکوه ایرانی در جهان برجسته گردیده است و میراث ارزشمندی برای ما به ارمغان گذاشته است. نسیم دل انگیز اسلام قدرتی مضاعف به این جایگاه بخشید و در طی قرن های متمادی ایران به عنوان یکی از قدرت های باثبات و امن در دنیای اسلام منشاء خدمات علمی و فرهنگی متعددی گردید.

علاوه بر این، مذهب شیعه سراسر آکنده شده است از رهنمودهای بی شمار پیرامون انسان دوستی و خدمت رسانی به همنوعان و مهربانی با دیگران. حتی در حوزه سیاست امیر مومنان حضرت علی (ع) همیشه ابتدا با دشمنان خود به نرمی و مهربانی سخن می گفت و برخورد سخت آخرین راهکار او بود.

 در منطق ایشان صلح بر جنگ ترجیح دارد و از همین روست که در نامه ای به مالک اشتر می فرمایند که هیچگاه پیشنهاد صلح از سوی دشمن که خشنودی خدا در آن است را رد مکن و در بیان دلیل این مساله می فرمایند که صلح موجب آسایش رزمندگان و آرامش فکری والیان می گردد و در سایه صلح، امنیت کشور تامین می گردد.(نهج البلاغه، نامه ۵۳)

تدبیر مقام معظم رهبری در گفتگوی صریح و مستقیم با جوانان غربی و توصیه آنان به حفظ ارزش های انسانی، مطالعه پیرامون اسلام واقعی و ترغیب آنان به شناسایی فضایل ارزشمند اسلام رحمانی که مبتنی بر کرامت انسانی است، نشان از نگاه ژرف و شناخت عمیق ایشان از تحولات عرصه بین الملل و روابط انسانی در عصر ارتباطات است.

در این شرایط و با توجه به ظهور گروه های تروریستی تکفیری و گسترش فعالیت های خود  در سطح جهان، نگاه بسیاری از مردم دنیا به اسلام و مسلمانان به گونه ای است که می توان آن را حاوی صفاتی چون بغض، انزجار و تنفر دانست. هرچند این نگاه بیشتر متوجه کسانی است که اقدامات و تفکرات افراطی را اشاعه می دهند، اما متاسفانه در خلاء حضور موثر نهادهای غیردولتی صلح طلب اسلامی، باید انتظار جولان دادن گروه های تندرو و افراطی اسلامی یا به فرمایش مقام معظم رهبری «زباله ای چون داعش» را داشت. گروه هایی که از فرقه وهابیت تغذیه معنوی می شوند و از کیسه فراخ سلطانک های نفتی تغذیه مالی.

بی شک در این شرایط، مردمان دنیا باید بدانند که ایران و ایرانیان با تکیه بر فرهنگ غنی چند هزار ساله خود که پیراسته به اسلام رحمانی و مزین به منطق شیعی است، درست برابر این تفکر قرار دارند. تلاش ما این است که دنیا این تفاوت را احساس نماید.

در دنیای کنونی که مرزهای جغرافیایی و فیزیکی بین دولت ها بواسطه توسعه ارتباطات و ورود تکنولوژی های ارتباطی در حال تضعیف است و به موازات آن ارتباط بین بشری در حال تقویت است، بی شک بکارگیری ظرفیت عظیم و قابل اتکاء عنصر ایرانی یعنی توانایی در مهرورزی و صلح گستری در بین خود و سایرین با حفظ قدرت توانمندی در پاسخگویی سخت به اقدام متجاوز، می تواند به قدرت افزایی جمهوری اسلامی ایران در محیط بین المللی بیانجامد. در واقع این رفتار تولید نوعی قدرت هوشمند است که توانایی کشور را جهت دستیابی به اهداف کلان و حصول منافع ملی میسر می سازد. یقینا در صورت برقراری امنیت و گسترش صلح در منطقه آرامش و آسایش برای جوامع منطقه حاصل خواهد گردید که آرامش، آسایش و منافع هر ایرانی در چنین فضایی بدست خواهد آمد.

در این بین کهنه سربازان و صلح جویان خانه سرباز صلح ایران درصددند با بکارگیری ظرفیت عظیم کهنه سربازان دفاع مقدس و جوانان میهن دوست ایران اسلامی با اتکا به قدرت الهی و ضمن توجه و تکریم مدافعان دیروز، امروز و فردای میهن، فعالیت های خود را با محوریت اقدامات فرهنگی و رفاهی ازجمله تکریم سربازن دفاع مقدس و تجلیل از شخصیت هایی که در حفظ امنیت این مرز و بوم و توسعه فضای صلح و تعامل با دنیا نقش داشته اند آغاز نمایند.به حول و قوه الهی این سرآغاز یک آغاز بزرگ است.

<div >

<div >


به اشتراک بگذارید: